Największy żyjący obiekt na ziemi – Generał Sherman

Czyli drzewo, a żeby być dokładnym – Sekwoja. Dzisiejsza wycieczka zaprowadzi nas do Narodowego Parku Sekwoji czyli “Lasu Gigantów” w Californii. Park jest domem dla drzew o nazwie Sequoiadendron giganteum, i został odkryty w 1875 roku przez Johna Muira. Park ten liczy sobie ponad 8 tysięcy tych drzew, wiele z nich wciąż stoi od czasu ich odkrycia. Co nie jest zbyt dziwne biorąc pod uwagę , że nasz tytułowy bohater – Generał Sherman, liczy sobie ponad 2.300 lat !

Sekwoje sięgają wiekiem ponad 200 milionów lat wstecz (około, kto by się tam sprzeczał o detale :-)), mniej więcej do czasów kiedy pojawiły się dinozaury. Były swego czasu dominującym gatunkiem drzew na kontynencie Amerykańskim i Europejskim. Dinozaury zaczeły znikać pod koniec okresu Kredy, mniej więcej 35 mln lat temu. Sekwoje jednak przetrwały. Klimat na naszej niebieskiej kulce był w tamtym okresie dużo cieplejszy i bardziej wilgotny, tak więc ziemia była żyźniejsza dla roślin. To ważne bo te “drzewa” miały ogromne potrzeby “żywieniowe” i pragnienie. Pod koniec Kredy, klimat na ziemi zaczął się ochładzać i wysychać. Sekwoje również zaczęły wymierać, ustępując miejsca gatunkom roślin i drzew bardziej przystosowanych do nowych warunków środowiskowych. Około 20 milionów lat wstecz, Sekwoje wyginęły całkowicie w Europie, ale przetrwały w zachodniej Ameryce Północnej. Jedyne miejsce gdzie znalazły odpowiednie warunki do życia to zbocza gór Sierra Nevada w dzisiejszej Californii. Nawet w tych górach istnieje tylko kilka miejc, gdzie gleba jest na tyle wilgotna i żyzna, żeby wykarmić i nawodnić te ogromne drzewa. Sekwoje są nazywane często “Żywymi Dinozaurami”, ale to określenie mija się z prawdą : przeżyły przecież dinazuary o jakieś 70 mln lat.

Kilka faktów na temat Sekwoji : są uznane za największe drzewa na ziemi (ze względu na objętość); rosną średnio na wysokość 50-85 metrów i mają 6-8 metrów obwodu u podstawy. Najwyższa zmierzona Sekwoja ma 94,8 m wysokości i 17 metrów w obwodzie. Najstarsza znana Sekwoja ma ponad 3,5 tysiąca lat. Wytwarzają szyszki , zaczynając w wieku około 12 lat. Dorosła i dojrzała Sekwoja może mieć do 11 tysięcy szyszek, z których może byc od 300 do 400 tysięcy nasion rocznie. Nasiona rozsiewają się w promieniu 180 metrów od źrodła.

Istnieje ciekawa symbioza pomiędzy pożarami lasów i drzewami Sekwoji, zainteresowanych odsyłam do fachowej literatury.

Jeszcze kilka faktów na temat naszego bohatera. Generał Sherman to największy żyjący obiekt na naszej planecie biorąc pod uwagę jego objętość. Wiek naszego generała to pomiędzy 2300 a 2700 lat, szacowana waga to 1.385 ton. Wysokość 83,8 metrów, a obwód przy podstawie wynosi 31, 3 m.Pierwsza większa gałąź rośnie dopiero na wysokości prawie 40 metrów , a szacowana objętość całego drzewa to – 1.486,6 metrów sześciennych. Generał Sherman to również najszybciej rosnąca żywa rzecz na naszej planecie.

Jest mnóstwo zdjęć tych przepięknych i monstrualnych drzew w sieci, moja wizyta w parku była dosyć krótka więc i zdjęć niewiele. Zapraszam do galerii …

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s